Miód – naturalny lek

Zdrowotne właściwości miodu zostały docenione nie tylko w medycynie, ale także w wielu firmach kosmetycznych. Miód jest składnikiem wielu kremów, szamponów oraz balsamów odżywczych, które korzystnie wpływają na nasz wygląd. Ponadto miód jest jednym z najstarszych lekarstw stosowanych np. w wielu dolegliwościach gardłowych.

Miód znany jest z działania bakteriobójczego. Z tego powodu znalazł zastosowanie w leczeniu choroby wrzodowej. Miód zmniejsza nasilenie bólów brzucha. Niewątpliwą jego zaletą jest to, że zwalcza szkodliwe bakterie nie niszcząc przy tym bakterii pożytecznych dla organizmu. Miód jest ponadto szczególnie polecany osobom, które posiadają osłabiony układ odpornościowy. Jest to spowodowane tym, że pobudza on wytwarzanie limfocytów B i T. Jest jednym z najlepszych lekarstw dla osób, które zmagają się z kaszlem. Ponadto miód jest zdrowszą alternatywą dla białego cukru. Warto zatem słodzić herbatę miodem. Dostępnych jest wiele rodzajów miodu, z których każdy polecany jest w określonych jednostkach chorobowych.

Pomimo tych zalet należy pamiętać, że miód nie posiada właściwości przeciwwirusowych. Z tego powodu nie będzie on wskazany jako lek w grypie oraz w przeziębieniach. Choroby te wywołane są przez wirusy. Podczas chorób wirusowych można jednak spożywać miód jako przyswajalne źródło energii.