Lecznicze właściwości grejpfruta

Grejpfrut nie jest ulubionym owocem wielu osób, w szczególności dzieci. Jest to spowodowane głównie charakterystycznym, gorzkawym smakiem. Działanie grejpfruta zostało jednak docenione przez osoby, które zmagają się z nadwagą i otyłością oraz przez naukowców.

Pomimo, że w znacznej części owoc ten składa się z wody, zawiera jeszcze inne, cenne dla zdrowia związki. Jednym z nich są furanokumaryny, które wykazują korzystne działanie w nowotworach. W grejpfrutach znajdziemy także witaminę B, C, likopen, flawonoidy oraz błonnik. Zaobserwowano, że owoc ten poprawia pracę jelit, ponieważ umożliwia oczyszczenie organizmu ich z wszelkich złogów i toksyn. Podobnie jak czosnek, grejpfrut wykazuje właściwości przeciwmiażdżycowe. Mogą go zatem spożywać te osoby, które zmagają się z chorobami naczyń krwionośnych. Owoc jest idealny dla osób, które cierpią na różne dolegliwości wątrobowe, ponieważ poszczególne związki grejpfruta powodują, że wątroba wydziela więcej żółci.

Ponadto ekstrakt z pestek grejpfruta unieszkodliwia wiele mikroorganizmów, takich jak np. pierwotniaki, bakterie, wirusy oraz grzyby. Grejpfrut bywa pomocny w zwalczaniu dolegliwości zewnętrznych, jak łupież, grzybica stóp. Wyciąg z tego owocu może być spożywany w przypadku takich chorób, jak grypa czy ból gardła.