Czy zioła mogą zastąpić antybiotyki?

Większość ziół znanych jest z właściwości prozdrowotnych. Na czym one polegają? Działanie uzależnione jest od konkretnego zioła. Jednym z nich jest babka lancetowata, która wykorzystywana jest przy zwalczaniu infekcji bakteryjnych. Z babki lancetowatej można sporządzać okłady na rany. W ten sposób można zapobiec rozwojowi stanów zapalnych.

Kolejnym leczniczą rośliną jest nagietek. Nie tylko przyspiesza on gojenie ran, ale także wykazuje właściwości przeciwzapalne. Dzięki zawartości olejków lotnych oraz flawonoidów w nagietku, obserwuje się zahamowanie rozwoju niektórych bakterii.

W przypadku zapalenia nerek lub pęcherza moczowego, warto spożywać nawłoć pospolitą. Zwalcza bowiem wirusy, bakterie oraz grzyby. Ponadto zaobserwowano, że nawłoć pospolita zmniejsza obrzęki oraz zmniejsza nasilenie bólu. Podobne właściwości wykazuje nasturcja. Wskazana jest przede wszystkim w stanach zapalnych dróg oddechowych.

Zioła mogą zatem stanowić pewną alternatywę do tradycyjnego leczenia. Należy jednak pamiętać, żeby stosować zioła jedynie po konsultacji z lekarzem rodzinnym.